Изследванията на кръвта проверяват за високо ниво на антитела, които може да са налице при хора с МГ.
Диагностициране на
миастения гравис
Миастения гравис е хронично автоимунно заболяване, при което организмът атакува собствената си нервно-мускулна система. В резултат на това мускулите не функционират правилно.
Тъй като заболяването засяга волевите мускули, като тези около очите, устата и крайниците, симптомите могат да наподобяват други здравословни проблеми. Вашият лекуващ лекар може да помогне за поставяне на диагноза, ако имате симптоми на МГ, като направи точна оценка на здравословното Ви състояние. Ще се запознае със симптомите Ви и ще Ви разпита за минали заболявания. Възможно е да се наложи да Ви бъдат направени редица изследвания, за да се потвърди диагнозата.
Изследванията на кръвта проверяват за високо ниво на антитела, които може да са налице при хора с МГ.
Генетични изследвания проверяват за състояния, подобни на МГ, и могат да се използват за изключване на други състояния с подобна симптоматика.
Неврофизиологичните тестове, които могат да се използват, включват:
С помощта на образно изследване на тялото, като например компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс, се проверява тимусната жлеза, за да се установи дали е по-голяма от обичайното или е нараснала необичайно. ЯМР на мозъка е неврологично изследване, което ще провери дали симптомите не са причинени от проблеми в мозъка.
Като ориентир при вземането на клинични решения, медицинските специалисти могат да извършат кратка и специфична оценка, известна като тест с лед (или пакет с лед), за да проверят дали пациентът с птоза може да се повлияе
В някои страни тест с Едрофониум (Тензилон) се прилага, когато няма яснота за състоянието. Медицинските специалисти препоръчват този тест само при необходимост, поради свързаните с него рискове. В България тестът се провежда с Пиридостигмин (Калимин).
Очната форма засяга само очите. При нея, мускулите около очите, които контролират тях и клепачите, са слаби и могат да се уморят при работа. Симптомите включват спаднали клепачи и двойно виждане.
За да се увери дали тези симптоми са свързани с миастения гравис, Вашият лекуващ лекар ще извърши серия от диагностични изследвания, включително тест с пакет лед. Вашият лекуващ лекар ще постави пакет с лед върху клепачите в продължение на няколко минути. Ако пакетът с лед временно подобри спадането на клепачите, това е индикация, че имате очна МГ. Вашият лекуващ лекар може да пожелае да проведе допълнителни изследвания, за да потвърди диагнозата. Кръвният тест е нещо съвсем нормално и ще помогне на Вашия лекуващ лекар да определи какви са нивата на антителата в кръвта ви. При пациенти с очна МГ (които имат само зрителни симптоми) кръвните тестове може да имат по-ниска точност. Ако резултатът от теста е отрицателен, може да са необходими допълнителни изследвания.
Може да се наложи Вашият лекуващ лекар да извърши физикален преглед на бебето Ви и да направи допълнителни изследвания, за да определи дали детето има преходна неонатална МГ (ПНМГ). Изследването на нервната проводимост (ЕМГ/ИНП) измерва електрическата активност на група или групи мускули. Изследването може да открие аномалии в електрическата активност на мускулите. Могат да бъдат извършени допълнителни тестове, като например тест с Едрофониум (Тензилон) - при него малко количество лекарство се прилага интравенозно. Възможно е да се наложат и изследване на кръвта и дори генетичен тест, който може да помогне да се разбере повече за състоянието на хора, които имат други видове МГ в семейството.
Ювенилната МГ е рядка форма на миастения гравис, която обикновено се проявява преди 18-годишна възраст. Тъй като се среща изключително рядко, много медицински специалисти не са срещали такъв случай, затова може да отнеме време да се постави правилна диагноза. Симптомите са подобни на тези, които се наблюдават при възрастни - например спаднали клепачи, слабост в мускулите на крайниците или затруднено хранене и преглъщане. При някои деца се наблюдават и други симптоми, включително затруднено дишане, бързо настъпваща умора или тромавост.
Медицинските специалисти може да извършат цялостен физически преглед, за да си помогнат при диагностицирането на ювенилната МГ. Кръвен тест може да потвърди дали антитела атакуват връзките между нервите и мускулите. Тъй като при децата обикновено липсват антитела в ранна възраст, този тест невинаги е категоричен. Ако резултатите са отрицателни, може да са необходими допълнителни изследвания за потвърждение на ЮМГ. Тестът за нервна стимулация ще провери комуникацията между нервите и мускулите. Тестът с Едрофониум (Тензилон) може да определи наличието на състоянието чрез оценка на мускулната сила на детето - подобряване на симптомите за кратък период от време. Лекарството Едрофониум (Тензилон) се прилага чрез интравенозна инфузия и за кратко, чрез блокиране на ензима ацетилхолинестеразара, спира разграждането на ацетилхолинестераза и и удължава времето, през което е наличен в синаптичната цепка, като по този начин временно подпомага мускулите.
Друг тест е електромиографско изследване на нервите (ЕМГ), което измерва нервната проводимост между нервите и мускулите, като се фокусира само върху електрическите сигнали, които тялото използва при проводимостта. Компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс могат да помогнат при съставяне на план за лечението на Вашето дете. Чрез изображенията на гръдния кош на детето Ви, медицинският специалист ще може да изключи наличието на тимом (рядък тумор).
Прогнозата за по-млади пациенти с ювенилна МГ са добри. При правилно лечение и грижи - детето Ви може да води пълноценен живот.
Изследвания за МГ
Научете повече
Лечение на МГ
Какво може да направите, за да облекчите състоянието, и какви терапии съществуват?
Прочетете повечеПричини за МГ
Миастения гравис обикновено се развива в зряла възраст. Научете повече за причините за МГ.
Прочетете повечеЖивот с гМГ
Животът с гМГ може да означава справяне с несигурността. Научете как да контролирате симптомите всеки ден.
Прочетете повечеБихте ли препоръчали уебсайта на UCBCares на Ваши роднини и приятели?